Trzmielina Hamiltona odm. Maacka, Trzmielina Maacka
Euonymus hamiltonianus var. maackii, Euonymus maackii Rupr.


Data modyfikacji: 11 października 2016


 
Występowanie. Chiny: Anhui, Gansu, Guizhou, Hebei , Heilongjiang, Henan, Hubei, Jiangsu, Jiangxi, Jilin, Liaoning, Nei Mongol, Shaanxi, Shandong, Shanxi, Xinjiang, Yunnan, Zhejiang oraz w Japonii, Korei i Rosji (Daleki Wschód). Zajmuje stanowiska na obrzeżach lasów. Rośnie od poziomu morza do wysokości około 1000 m.n.p.m. Uprawiana jest w innych regionach Chin, w Europie i Ameryce Północnej. Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnioych gatunków rodzaju Euonymus.

Opis. Trzmielina Maacka rośnie w postaci niewielkiego drzewa wysokości do 3-10 m lub dużego krzewu o nieregularnym pokroju. Docelowa wysokość jest bardzo zmienna zarówno w egzemplarzach rosnących w naturze jak i w uprawie. Pień osiąga w pierśnicy 15 cm. Liście sezonowe, skórzaste, zielone do jasnozielonych, jesienią przebarwiają się na czerwono. Kwiaty, małe, niepozorne, dość liczne. Owocem jest jasnoróżowa torebka wisząca na długiej szypułce. Nasiona kuliste, ciemnobrązowe, są pokryte jaskrawą, pomarańczową osnówką

Uprawa. Roślina odporna na mróz w polskich warunkach. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Nadaje się do niewielkich ogrodów, parków, nasadzeń w luźnych grupach.

Dębiany. Sadzonka pochodzi z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Zawadzie Nowej koło Policznej. Przysłana została 6 marca 2009 r, a posadzona do gruntu 13 czerwca 2009. Rośnie koło huśtawki przy zachodnim krańcu dworu. Nasiona pochodzą z Arboretum SGGW w Rogowie. Zamówione zostały 30 grudnia 2014, a przysłane 22 stycznia 2015, porcja 7,7 g, 270 nasion. Następne zamówione zostały z tego samego miejsca 3 stycznia 2016, a przysłane 8 stycznia 2016, porcja 4,3 g, 140 nasion. Wysiane zostały do doniczki 23 stycznia 2016 po uprzednim moczeniu w wodzie przez dobę i wstawione do zimnej piwnicy do stratyfikacji.

Uwaga. Trzmielina, którą tu opisuję najprawdopodobniej nie jest trzmieliną Maacka. Według opisów ze strony Flora in China nie pasuje mi długość ogonka liściowego, która powinna wynosić 1-2,5 mm, a u mojej rośliny jest dużo dłuższy.













Kilkanaście nasion trzmieliny Maacka udało mi się zebrać z rosnącego u mnie krzewu. Wysiałem je do doniczki 5 stycznia 2014 i wstawiłem do zimnej piwnicy, gdzie temperatura spadała w pobliże 0ºC. Pierwsze kiełkujące nasiona zauważyłem 15 maja 2014. Doniczka została wyniesiona na zewnątrz. Ryzyko przymrozków już minęło.