Modrzew syberyjski
Larix sibirica Ledeb., Larix sibirica Ledebour 1833, Larix decidua Mill. ssp. sibirica (Ledeb.) Domin, Larix russica (Endlicher) Sabine ex Trautvetter, Larix sukaczewii Dylis, Larix archangelica Lawson, Pinus larix L. var. russica Endlicher


Data modyfikacji: 10 czerwca 2017


 
Występowanie. Modrzew syberyjski w naturze występuje na obszarze Rosji od Archangielska na zachodzie po jezioro Bajkał na wschodzie oraz od tundry na północy po Mongolię na południu i zachodnie Chiny. Rośnie na obszarach górskich od 500 do 3500 m n.p.m.

Opis. Modrzew syberyjski na naturalnych stanowiskach osiąga do 30-45 m wysokości. Uprawiany w Polsce dorasta do 10 m wysokości i 3-4 m średnicy korony. Drzewo charakteryzuje się smukłą, stożkowatą koroną. Igły są długie, osadzone na krótkopędach, w pęczki liczące od kilkunastu, do kilkudziesięciu sztuk. Opadające na zimę. Roślina jednopienna. Kwiaty żeńskie są okazałe, męskie niepozorne, otwierające się przed, lub w czasie rozwoju liści. Szyszki duże, brązowe i jajowate, z małą liczbą łusek, pozostające na drzewie do kilku lat.

Uprawa. Drzewo rośnie dość wolno, wolniej od modrzewia dahurskiego i znacznie wolniej od modrzewia europejskiego. Wegetacja jest przesunięta o około 2-3 tygodnie w stosunku do modrzewia europejskiego – wcześniej rozpoczyna wzrost wiosną ale i wcześniej jesienią przebarwia się i zrzuca igły. Próby szerszej uprawy tego gatunku w Europie nie powiodły się. Uprawa jedynie w chłodniejszych regionach daje dobre rezultaty.

Dębiany. Drzewko zostało zamówione 4 marca 2008 z prywatnej kolekcji Pawła Kaźmierskiego. Przesyłka z drzewkiem dotarła 18 marca 2008. Modrzew został wysadzony na stałe miejsce 2 maja 2008. Dwa tygodnie przed wysadzeniem spędził pod gołym niebem i ucierpiał od przymrozku. Rośnie niedaleko południowo-zachodniego narożnika domu, między dwoma innymi modrzewiami. Rośnie od nich znacznie wolniej.